in

10 gjërat që duhet t’i dini për Antoine Griezmann

10 gjerat griezmann
Loading...
 1. Lidhja me shkrimtarin-aviator Antoine de Saint-Exupéry.
  Ata jo vetëm që ndajnë emrat e tyre. Puna më e famshme letrare e Saint-Exupéry i jep futbollistit pseudonimin e tij: Le Petit Prince. Edhe në parakrahin e Griezmann mund të lexoni një fjali nga ky shkrimtar: “Bëni jetën tuaj një ëndërr, një ëndërr, një realitet”.
 2. Nga Portugalia në Makon
  Francezi i 20-të i Barçës u lind dhe kaloi fëmijërinë e tij në Macon (Francë), por ai ka rrënjë portugeze. Gjyshi i tij i nënës, Amaro Lopes, la futbollin profesionist në Portugali për të emigruar në Francë, ku do të punonte në ndërtimtari, transmeton barcelona.al.
 3. Fillimet e vështira në futbollin francez.
  Ekipi i tij i parë ishte nga rrethi francez ku ai jetonte, Macon (Charnay-lès-Mâcon, i cili më vonë u bashkua me ekipin Mâcon për të formuar Union du Football Mâconnais). Rritja e tij në futboll ishte e njohur dhe ishte ftuar si përforcim nga shumë klube franceze: Auxerre, Lyon, Sochaux, Saint-Étienne, Metz dhe Montpellier. Megjithatë, për shkak të shtatit të tij të vogël, ai u refuzua nga akademitë franceze. Pastaj Real Sociedad tregoi një interes, dhe në moshën 13 vjeç u largua nga vendlindja e tij për të vendosur në Baiona me njeriun që e zbuloi atë, Eric Olhats. Ai do të vazhdonte të bëhej lojtar në skuadrën Txuri-Urdu.
 4. Griezmann kishte veshur tashmë ngjyrat e blaugranës
  Nënshkrimi i ri që kishte bërë ishte për një klub francez, UFM, në qytetin e tij të Makanit. Kështu, Antoine, në moshën dhjetë vjeçare, mbrojti ngjyrat e tyre; Blaugranët.
 5. Një ëndërr për tu bërë portjer
  Griezmann jo vetëm që dëshiron të shënojë gola, por edhe t’i brojë ato. Kur ai ishte fëmijë, ai pëlqente të mbante doreza dhe të mbronte topin. Kur mbaroi trajnimet me ekipin e tij të mëparshëm, ai gjithashtu e bëri këtë, transmeton barcelona.al.
 6. Një shije për basketboll
  Ai është një tifoz i vërtetë i NBA-së; Lojtari i tij i preferuar është Derrick Rose. Shtëpia e tij në Madrid ka një hapsirë basketbolli të ndërtuar atje për të praktikuar këtë sport.
 7. Shfaqja në ekranin e madh
  Ai është quajtur zëri i Superman në versionin francez të Batman: filmi LEGO.
 8. Sonny Anderson, një nga lojtarët e tij të preferuar
  Si fëmijë, si pothuajse çdo fëmijë, ai donte të merrte një autograf ose një fotografi nga lojtarët e tij të preferuar. Griezmann u impresionua nga futbollisti, Sonny Anderson, i cili kishte ardhur në Francë pas kalimit në FC Barcelona. Braziliani e kishte joshur Antoine.
 9. Makina dhe Topi i Artë
  Griezmann përfundoi i treti në 2016 në Ballon d’Or, por një anekdotë mund të gjurmohet deri para disa muajsh, në mënyrën se si ai zbuloi se do të ishte në podium të tre lojtarëve më të mirë në botë. Francezi kishte mbaruar trajnimin me Atlético Madrid dhe duke shkuar në shtëpi atë e kontaktoi motra dhe përfaqësuesi i tij. Griezmann shpërtheu me gëzim ndërsa voziste dhe disa nga shoferët që kalonin pranë tij u tronditën kur motra e tij e njoftoi se ai ishte lojtari i tretë më i mirë në botë.
 10. Miqësia
  Griezmann pëlqen kulturën Uruguajane dhe e do miqësinë. Uruguajani i cili e prezantoi atë ishte Carlos Bueno në Real Sociedad. Tani ai mund të ndajë miqësinë me dy amerikanë të Jugut – Messin dhe Luis Suarezin./barcelona.al/
Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
Barcelona arrin një miliard euro shpenzime për transferime në pesë vitet e fundit – City i dyti, Juventusi i pesti, Reali i teti

Barcelona arrin një miliard euro shpenzime për transferime në pesë vitet e fundit – City i dyti, Juventusi i pesti, Reali i teti

msg

Messi, Suarez, Griezmann: MSG-ja e Barcelonës, treshja 100 golëshe