in

Më pëlqenMë pëlqen

5 gjëra që duhet ti dini për Barçën në lidhje me Champions League

5 gjëra që duhet ti dini për Barçën në lidhje me Champions League
Loading...

Kanë mbetur disa orë deri në shortin e fazës në grupe të Champions League 2019/20. Ajo do të mbahet në Monako, të enjten, 28 gusht nga ora 18.00 dhe 32 skuadrat janë konfirmuar tashmë. Për ta bërë pritjen më të këndshme, ne kemi gjetur disa fakte kurioze dhe statistika kryesore para shortit

 1. Rivalët e mundshëm të rinj për Barçën
  Nga skuadrat me të cilat mund të përballet Barça në këtë fazë grupi, Napoli, Salzburg, Leipzig, Lille, Atalanta, Genk dhe Slavia de Praga nuk kanë luajtur kurrë në një ndeshje zyrtare kundër katalanasve.
 2. Pjesëmarrja e 24-të e Barçës në fazën e grupeve
  Që nga viti 1992/93, ka pasur një fazë grupi në këtë kompeticion, dhe Barça janë skuadrat, së bashku me Real Madridin, që kanë bërë paraqitjet më të mëdha. Në Ligën e Kampionëve këtë sezon, Barça do të luajë në fazën e tyre të grupit të 24-të, nga të cilat ata nuk kanë arritur të përparojnë nga vetëm katër, përcjellë barcelona.al.
 3. Faza e grupit, një domain i Barçës
  FC Barcelona është kualifikuar në fazën e grupeve më së shumti: gjithsej 20 herë. Në fakt, që nga sezoni 2007/08, ata gjithmonë kanë përfunduar në krye të grupit. Real Madrid është kualifikuar në fazat e grupeve 16 herë, i dyti mbi të gjitha ekipet evropiane.
 4. Barça, rivalja për të mposhtur në Camp Nou
  FC Barcelona ka kaluar 32 ndeshje evropiane pa humbur në Camp Nou, gara më e gjatë në Ligën e Kampionëve. Është një rekord që filloi më 18 shtator 2013 kundër Ajax (4-0), përcjellë barcelona.al.
 5. Stadiumi Olimpik Atatürk, shtëpia e finales
  Stambolli do të jetë qyteti ku do të luhet finalja. Do të ishte udhëtimi më i gjatë në historinë e Barçës për të luajtur një finale në këtë turne kontinental, pasi më shumë se 2,000 km ndan Barcelonën nga Stambolli. Deri në këtë pikë, Superkupa e UEFA-s në 2015 midis Barça dhe Sevilla (5-4), e luajtur në Tbilisi, është distanca më e gjatë që Barça ka udhëtuar për të luajtur një finale të një konkursi evropian./barcelona.al/
Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
messi neymar shkembim

Mësohet prapaskena: Al Khelaifi në fillim kishte propozuar shkëmbimin Neymar – Messi!

Përveç shortit të Ligës së Kampionëve, UEFA do të ndajë edhe çmimet e më të mirëve të vitit

Përveç shortit të Ligës së Kampionëve, UEFA do të ndajë edhe çmimet e më të mirëve të vitit