in

A është Busquets lojtari kyç në mesfushën e Barçës?

A është Busquets lojtari kyç në mesfushën e Barçës?
Loading...

Përzgjedhja e ekipit të Ernesto Valverde në humbjen e Barcelonës ndaj Athletic Bilbaos ishte befasuese në kuptimin që Sergio Busquets nuk luajti asnjë minutë të vetme, megjithatë mesfushori veteran nuk është aspak i diskutueshëm.

Valverde zgjodhi Frenkie de Jong-un në mes, por kjo nuk do të thotë që Busquets nuk do luaj më.

Barcelona ka kërkuar një mënyrë për të gjetur një mbështetës të Busquets për vite e vite.

Alex Song arriti dhe nuk funksionoi, Sergi Roberto luajti atje dhe nuk funksionoi, madje edhe Rafinha iu dha një shans në atë rol dhe nuk funksionoi. Sa herë që luhej pa Busquets vinte i njëjti përfundim, se Barcelona nuk është aq efektive pa Busquets në ekip.

Ardhja e De Jong ndryshon që, pasi ai është mesfushori i parë që arrin në Camp Nou me një aftësi të krahasueshme me atë të spanjollit, si dhe shumën e lartë të transferimit që pothuajse garanton minuta në fushë.

Një treshe në mesfushë e De Jong, Carles Alena dhe Sergi Roberto dështoi në San Mames, por kjo ishte ndeshja e tyre e parë konkurruese si një treshe.

Busquets do të jetë në gjendje t’i ndihmojë ata dhe do të vazhdojnë të përdoren gjerësisht këtë term, por për herë të parë në vite Barcelona nuk do të detyrohet ta përdorë shumë mesfushorin veten. 

Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

-1 Points
Upvote Downvote

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
silva neymar

Silva: E ndjej se Neymari do të qëndrojë në PSG

Barcelona konfirmon: Dembele pesë javë jashtë fushave

Barcelona konfirmon: Dembele pesë javë jashtë fushave