in

Andrés Iniesta na pret në Japoni!

iniesta japan
Loading...

Më 22 korrik do të jetë një vit që nga debutimi im në Vissel Kobe. Një vit tashmë, dhe një vit shumë intensive në të gjitha nivelet. Viti im i parë si ish-lojtar i Barçës dhe viti im i parë në Japoni, që është kaq i ndryshëm nga Spanja, transmeton Barcelona.al

Unë kam thënë shumë herë, dëshiroja që të vazhdoja të luaja në Barcelonë për pjesën tjetër të karrierës sime, së bashku me të gjithë miqtë që kam në dhomën e veshjes, në një stadium madhështor që është Camp Nou, me dashuri të tifozëve dhe duke luajtur në gara të mëdha si La Liga dhe Liga e Kampionëve. Por ka momente në jetë ku duhet të marrësh vendime. Unë tashmë e kam bërë një në moshën 12 vjeçe, me mbështetjen e familjes sime, kur u largova nga Fuentealbilla për të shkuar në La Masia. E bëra përsëri një vit më parë, me mbështetjen e familjes sime të zgjeruar edhe një herë. Kam ardhur në Japoni për të vazhduar të shijoj futbollin dhe kjo është ajo që po bëj sepse është ajo që më pëlqen më së shumti, transmeton Barcelona.al

Sa i përket rezultateve, ata nuk janë aq të mirë sa ne, por përvoja e futbollit është shumë interesante. Futbolli japonez është shumë konkurrues dhe, megjithëse nuk duket ashtu, tifozët janë shumë të pasionuar. Atmosfera në stadiume është me të vërtetë e mahnitshme. Ju do të shihni se kur ne të luajmë kundër Barçës më 27 korrik në Kobe, stadiumi Noevir me siguri do të jetë i plotë. Unë jam gjithmonë i befasuar këndshëm nga dashuria që të gjithë tifozët më japin kudo që të shkojmë, pasi ata janë shumë mirënjohës dhe të respektueshëm.

iniesta

Sa për jetën në Kobe, familja ime dhe unë jemi të kënaqur. Në fillim është gjithmonë e vështirë, për shkak të gjuhës, zakoneve dhe ushqimit, por fëmijët u adaptuan shpejt, dhe Ana dhe unë bëmë gjithashtu. Prova është se ne e kemi zgjeruar familjen me Romeon, i cili do të përjetojë vitet e para të jetës së tij në Japoni. Jemi shumë të lumtur që jemi një familje prej gjashtë antarë.

Është interesante që, një vit pasi kam ardhur këtu, Barça po viziton qytetin tim të tanishëm. Pa dyshim, kjo do të jetë një lojë shumë e veçantë për të gjithë. Do të jetë e çuditshme që të ketë Busi, Jordi Alba dhe Rakitiç në opozitë, do të jetë e çuditshme të luash kundër ekipit të jetës sime dhe do të jetë një ditë shumë emocionesh për mua. Shpresojmë që të gjithë do të kënaqemi dhe se tifozët e Vissel Kobe do të argëtohen duke parë një lojë të mrekullueshme.

Andrés Iniesta

Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
messi griezmann

Griezmann: Mezi pres të luaj me Messin, jam i ngazëllyer për ta parë atë çdo ditë

Felipe Luis: Shpresoj që Neymar të rikthehet te Barcelona

Felipe Luis: Shpresoj që Neymari të rikthehet te Barcelona