Bonucci ka një ide se si duhet ndalur Messin në derbin Barcelona – Juventus
in

Bonucci ka një ide se si duhet ndalur Messin në derbin Barcelona – Juventus

Loading...

Mbrojtësi i Juventusit, Leonardo Bonucci dëshiron të shohë përkushtimin kundër Barcelonës dhe thotë se Lionel Messi mund të ndalet vetëm përmes punës së shkëlqyeshme në ekip.

Bianconerët përballen me skuadrën katalunase në Camp Nou dhe kanë ende një shans të vogël për të fituar grupin dhe italiani kërkon të shoh më shumë nga bashkëlojtarët nga ndeshja e fundjavës së kaluar ndaj  Torinos.

“Ne duhet të tregojmë qëndrimin që na dha fitoren në derbi”, ka thënë Bonucci në një konferencë për shtyp. “Një ekip agresiv që dinte se çfarë duhej të vinim në fushë për të marrë fitoren”.

“Shpresoj që pjesa e dytë e derbit të jetë fillimi i një rruge të re që është e vështirë”.

“Nesër, ne luajmë kundër një ekipi të shkëlqyeshëm, por këto ndeshje po stimulojnë rritjen tonë”.

Juventusit i duhet një rezultat i mirë në Camp Nou për të kërkuar në vendin e parë, pasi Barcelona ka tre pikë më shumë dhe fitoi 2-0 në Allianz Stadium.

Bonucci ka një ide se si duhet ndalur Messin në derbin Barcelona – Juventus

“Gjatë viteve, Liga e Kampionëve ka dëshmuar të jetë një fushë e arritjeve të mëdha”, shtoi Bonucci mbi mundësinë e pretendimit të vendit të parë.

“Ne e dimë që me njohuritë tona të futbollit, ne mund t’u krijojmë atyre probleme. Në ndeshjen e parë ishte një çështje centimetrash për pozicionet jashtë loje të [Alvaro] Moratas”.

“Me njohuritë e futbollit që po na jep trajneri ynë dhe me qëndrimin e duhur, ne me siguri do të luajmë një ndeshje të mirë. Të ëndërrosh nuk është aq e keq”.

Bonucci vuri në dukje reagimin e ekipit në pjesën e dytë kundër Torinos, kur mbrojtësi i Bianconerëve shënoi për 2-1 në kohën shtesë.

“Gjëja më e rëndësishme është që kemi parë reagimin në pjesën e dytë të derbit. Do të thotë se e kemi këtë qëndrim brenda dhe duhet ta vendosim në çdo lojë”.

“Në këto ditë, kemi pasur pak kohë për të stërvitur, kemi biseduar për përbërësit për të luajtur një ndeshje të shkëlqyeshme. Një rezultat pozitiv do të përshpejtojë rrugën e rritjes së ekipit”.

coutinho declas barca

Bonucci pranoi se Liga e Kampionëve sjell diçka të veçantë te lojtarët.

“Liga e Kampionëve ju jep motivim dhe dridhje të ndryshme. Përveç kësaj, nesër në mbrëmje kemi mundësinë të fitojmë një ndeshje të rëndësishme kundër një ekipi të shkëlqyeshëm dhe të rrisim vetëvlerësimin tonë”.

“Ne kemi dëshirë të përmirësojmë veten. Jam i sigurt që nesër në mbrëmje do ta shohim Juventusin ashtu siç duhet kur të hyjmë në fushë”.

Sonte do të shohim Cristiano Ronaldon kundër Lionel Messit dhe Bonucci theksoi se ata mund ta ndalojnë vetëm argjentinasin si skuadër.

“Sigurisht një kënaqësi të jesh pjesë e kësaj faqe në historinë e futbollit, nesër në mbrëmje, dy skuadra të shkëlqyera do të takohen dhe do të kenë dy nga më të mirët në histori në skuadrat e tyre”.

“Do të jetë një ndeshje e shkëlqyeshme me vëmendjen e këtyre dy alienëve që garojnë për çmime individuale”.

“Messi është ndalur me punë të shkëlqyeshme në ekip, duke qenë kampion, ai ju bën të fitoni lojëra vetëm. Me punë ekipore, në fazën mbrojtëse, ne mund të ndalojmë cilësitë e Messit dhe të nxjerrim në pah cilësitë e alienit dhe kampionit tonë”.

bonnuci messi
Football Soccer – Juventus v FC Barcelona – UEFA Champions League Quarter Final First Leg – Juventus Stadium, Turin, Italy – 11/4/17 Juventus’ Leonardo Bonucci speaks to Barcelona’s Lionel Messi Reuters / Alessandro Bianchi Livepic – RTX354Z8

“E pashë atë duke u rimbushur për sfidën, por dëshira për të fituar dhe për të qenë themelor është një vlerë e shtuar për Cristianon”.

“Sigurisht që nuk e zbuluam sot. Ai ka qenë një shembull për të gjithë që kur mbërriti dhe të gjithë përpiqen t’i vjedhin një minimum prej tij për t’u përmirësuar”, ka shtuar më tej Bonucci.

Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
Ronaldo kërkon golin e parë ndaj Messit në Ligën e Kampionëve

Ronaldo kërkon golin e parë ndaj Messit në Ligën e Kampionëve

Juventusi i mbanë leksion Barcelonës në Camp Nou - fitore për pozitën e parë në grup

Juventusi i mbanë leksion Barcelonës në Camp Nou – fitore për pozitën e parë në grup