FC Barcelona nënshkruan me Sergio 'Kun' Agüero
in

FC Barcelona nënshkruan me Sergio ‘Kun’ Agüero

Loading...

Lojtari do të nënshkruajë një kontratë deri në fund të sezonit 2022/23 dhe klauzola e tij e blerjes përcaktohet në 100 milion euro.

FC Barcelona dhe Sergio ‘Kun’ Agüero kanë arritur një marrëveshje që lojtari të bashkohet me Klubin nga 1 korriku kur skadon kontrata e tij me Manchester City.

Prezantimi i ‘Kun’ Agüero do të bëhet të hënën me agjendën e mëposhtme (në të gjitha kohërat CEST):

Në orën 18:00: Nënshkrimi i kontratës në suitën President Suñol në një ngjarje private.
Në orën 18:25: Sesion fotografik në fushë në Camp Nou.
Në orën 19:00: Prezantimi dhe konferenca për shtyp në Auditori 1899.

Një golashënues i lindur

I lindur në Buenos Aires, Argjentinë më 2 qershor 1988, Sergio Leonel Agüero del Castillo vjen në Barça për të vazhduar të bëjë atë që ka bërë gjithmonë: të shënojë gola. Në moshën 15 vjeç dhe 35 ditë ai u bë lojtari më i ri ndonjëherë që ka luajtur në Divizionin e Parë Argjentinas me Club Atlético Independiente. Një lëvizje në Evropë e pa sulmuesin të triumfonte së pari në Atlético Madrid në La Liga para se të transferohej në Manchester City ku vendosi të gjitha llojet e rekordeve të shënimit të golave.

FC Barcelona nënshkruan me Sergio 'Kun' Agüero

Agüero luajti ndeshjen e tij të fundit për Manchester City, numri 390 i paraqitjes, në finalen e fundit të Ligës së Kampionëve kundër Chelsea në Porto.

Pas 10 sezonesh me Premier League, ai lë një legjendë si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave dhe si lojtari i huaj me më shumë gola në Premier League.

Në total me Manchester City ai shënoi 260 gola, krijoi 74 asistime dhe fitoi 15 trofe – 5 tituj të Ligës Premier, 1 Kupë FA, 6 Kupa të Ligës dhe 3 Community Shields, versioni i Super Kupës së Premier League.

Në një nivel ndërkombëtar, Agüero ishte pjesë e skuadrave fituese të Kupës Botërore Argjentinase U-20 në 2005 dhe 2007 si dhe fitoi një të artë olimpik në Pekin në 2008 së bashku me Leo Messi.

Përvojë në La Liga

Barça nuk do të jetë përvoja e tij e parë për të luajtur në La Liga. Në vitin 2006 ai u largua nga Independiente për Atlético Madrid dhe shpejt bëri emrin e tij si një nga sulmuesit më të mirë në Evropë, duke fituar një titull në Ligën e Evropës në 2010, UEFA Super Kupën në 2011 përpara se të shtonte në koleksionin e tij të nderimeve në Angli me Manchester City.

Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim: Barcelona – Atletico Madrid

Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim: Barcelona – Atletico Madrid

Wijnaldum tregon pse e refuzoi Barcelonën për PSG-n

Wijnaldum tregon pse e refuzoi Barcelonën për PSG-n