Ndeshja Eibar vs. Barcelona - gjithçka që duhet të dini
in

Ndeshja Eibar vs. Barcelona – gjithçka që duhet të dini

Ndeshja e ardhshme e Barçës është klubi i vogël Bask që tani janë në sezonën e gjashtë në La Liga. Le të zbulojmë më shumë…

Loading...

Historia

Qyteti i Eibar është në vendin Bask, i vendosur afërsisht gjysma e rrugës midis Bilbao dhe San Sebastián. Shifrat e popullsisë janë të paqarta dhe ndryshojnë me kalimin e viteve, por me rreth 30,000 njerëz, ajo ka një çështje shumë të fortë për të qenë qyteti më i vogël që ka pasur ndonjëherë një klub në La Liga.

Deportiva Eibar Sociedad (Shoqëria Sportive e Eibarit) u formua në vitin 1940 nga dy klube joformale para Luftës Civile. Fillimisht ata mbanin vija të kuqe dhe të bardha të modeluara në Athletic Club Bilbao por në vitin 1943 morën një sërë fanellash të Barçës dhe sot e kësaj dite ende mbajnë shiritat e famshëm blaugrana.

Pasi luajtën më shumë sezone në Kategorinë e Dytë Spanjolle se çdo klub tjetër, ata arritën në La Liga për herë të parë në vitin 2014. Ata u zhvendosën pas sezonit të tyre të parë, por për shkak të Elche që u hodh në skenë financiare, ato u rikthyen dhe kanë qëndruar në La Liga qysh atëherë.

Stadium

I rrethuar nga malet, De Estpio Komunale de Ipur Municipala është padyshim vendi më skenik në La Liga. Është stadiumi më e vogla, edhe pse zgjerimi i fundit ishte me 8.050 vende të tjera.

eibar barca stadiumi

Tifozët

Klubi njihet si armagiñak, ose ‘gunsmiths’, për shkak të prodhimit të armëve që është një nga industritë më të rëndësishme lokale, dhe është në pronësi të tifozëve pas një fushate për mbledhjen e fondeve kur klubi u bashkua me La Liga për herë të parë. Projekti kapi imagjinatën e romantikëve të futbollit në të gjithë globin – Eibar ka aksionarë në rreth 65 vende të ndryshme, përcjellë barcelona.al.

Por çfarë është ajo që ka të bëj me flamurin Skocez? Themeluar në vitin 2001, grupi më i madh i mbështetësve të Eibar quhet Eskozia la Brava (‘Scotland the Brave’) për të njohur pasionin unik dhe besnikërinë e tifozëve skocezë të futbollit. Ata janë veçanërisht të dashur për Celtic, të cilët ishin mysafirë specialë në ndeshjen e tyre të 75-vjetorit në korrik 2015.

Ndeshjet ndërmjet dy ekipeve

Pas pesë sezoneve të takimeve, Barça ende nuk ka humbur ndaj Eibar, dhe barazimi 2-2 në Ipurua (pasi Barça tashmë kishte fituar ligën) ishte hera e parë që ndanë pikët. Leo Messi shënoi të dy golat në atë lojë, përcjellë barcelona.al.

Format e Eibar gjatë këtij sezoni të La Liga

Eibar arriti vetëm një pikë nga katër ndeshjet e para të Ligës këtë sezon, por nuk ka humbur asnjë nga katër ndeshjet e luajtura që nga ajo kohë, duke përfshirë fitoret kundër Sevilla dhe Celta Vigo. Kjo i vendos ata në vendin e katërmbëdhjetë me nëntë pikë.

Skuadra

Shënuesi më i mirë 2019/20: Fabián Orellana

Lajme nga lëndimi: Mbrojtësit José gelngel dhe Esteban Burgos janë shqetësimet kryesore të dëmtimit, por asnjëra nuk është veçanërisht startuesit e rregullt sidoqoftë.

Trajneri i ekipit

José Luis Mendilibar asnjëherë nuk luajti më lart se divizioni i dytë si lojtar, dhe pas daljes në pension trainoi një numër klubesh kryesisht të ligës së ulët baske, duke përfshirë Eibar, të cilin ai pothuajse e udhëzoi në promovim në 2005. Reputacioni i tij në rritje i dha atij punë në Athletic Bilbao, Valladolid, Osasuna dhe Levante, para se të kthehej më në fund në Eibar në 2015.

trajneri eibar

Skuadra e Barçës në udhëtimin drejt Eibar

Barça udhëton në Eibar për ndeshjet e javës 9 në La Liga dhe pas pushimit ndërkombëtar, skuadra e Ernesto Valverde do të kërkojë të vazhdojë garat e fitoreve të tyre të fundit. Për ndeshjen e së shtunës në Ipurua e cila fillon në ora 13, trajneri i Barça ka emëruar skuadrën e 22 personave të mëposhtëm për të udhëtuar: Ter Stegen, N. Semedo, I. Rakitic, Sergio, Todibo, Arthur, Suárez, Messi, Neto, Lenglet, etj. Wague, Griezmann, Jordi Alba, Aleñá, S. Roberto, F. De Jong, Vidal, Umtiti, Junior, C. Pérez, Ansu Fati dhe Arnau Tenas. Junior dhe Umtiti udhëtojnë pa leje mjekësore. Dembélé dhe Piqué mungojnë përmes pezullimit./barcelona.al/

Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
messi kepuca arte 1

Momenti emocionues, Messit ia dhurojnë djemtë e tij trofeun e Këpucës së Artë

classico 26 tetor bg

Komiteti i ndeshjeve të Federatës Futbollistike të Spanjës anuloi Clásico-n e 26 Tetorit