fifa messi
in

Reagon FIFA: Nuk ka asnjë falsifikim të votave, Messi e fitoi me meritë çmimin

Loading...

FIFA i ka mohuar pretendimet se votat për çmimin e më të mirit te meshkujt i është dhënë gabimisht yllit të Barcelonës, Lionel Messi.

Kapiteni i Nikaragua, Juan Barrera kishte thënë se nuk ka votuar farë, përkundër publikimit të FIFA, që vota e tij kishte shkuar te Messi, që në fund e morit cmimin.

Kjo bëri që Tuttosport të raportojë se sulmuesi i Juventusit, Cristiano Ronaldo – është fitues dhe se çmimi i ishte grabitur.

Sidoqoftë, një zëdhënës i organit drejtues të FIFA i mohoi akuzat në një intervistë për ESPN.

“Ne kemi kontrolluar dokumentet e votimit të paraqitura nga FA i Nikaraguan dhe të gjitha dokumentet janë nënshkruar dhe konfirmuar me vulën zyrtare të FA të Nikaraguanit”.

“Duke i krahasuar me fletët e votimit të paraqitura nga federata dhe ato që kemi botuar në FIFA.com, konfirmojmë që kemi votat e duhura të nënshkruara nga lojtari. Ne kërkojmë nga ju të pyesni te Federatat e Futbollit të Nikaraguanit për këtë çështje”, ka thënë ai.

Ai shtoi se votat e Egjiptit për Mohamed Salah nuk u morën në konsideratë sepse nënshkrimet e tyre “ishin me shkronja të mëdha dhe nuk ishin të vlefshme [jo autentike]”, ndërsa “forma e votimit gjithashtu nuk u nënshkrua nga sekretari i përgjithshëm [i federatës] që është e detyrueshme”.

Federata e Egjiptit e Futbollit gjithashtu “mori dy vërejtje për t’i paraqitur format e votimit të nënshkruara siç duhet me 19 gusht”, thuhet në reagimin e FIFA-s.


Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
Barcelona kërkon dikë që të paguajë dënimin qesharak të Federatës Spanjolle për bisedimet para transferimit të Griezmannit

Barcelona kërkon dikë që të paguajë dënimin qesharak të Federatës Spanjolle për bisedimet para transferimit të Griezmannit

Barcelona apelon dënimin më qesharak në histori të futbollit

Barcelona apelon dënimin më qesharak në histori të futbollit