in

Vështrim: FC Barcelona vs. Villarreal

Vështrim: FC Barcelona vs. Villarreal
Loading...

Pas humbjes në Granada, Barça do të shpresojë të kapitalizojë formën e tyre të shkëlqyer në Camp Nou në këtë ndeshje ndaj Villareal me fillim në ora 21:00, përcjellë Barcelona.al

Lajmet e ekipit

Ousmane Dembélé është rikthyer në skuadër pas një muaji në vijat anësore, pas një dëmtimi në ndeshjen e parë të sezonit në Bilbao. Ivan Rakitic, Waga dhe Carles Pérez kanë mbetur jashtë kësaj radhe, por ka një rikthim për Carles Aleñá, ndërsa ylli i ekipit të të rinjve Ansu Fati është edhe një herë pjesë e planeve të ekipit të parë. Jordi Alba dhe Umtiti janë akoma të lënduar.

Skuadra e plotë: Ter Stegen, N. Semedo, Piqué, Sergio, Todibo, Arthur, Suárez, Messi, O. Dembélé, Neto, Lenglet, Griezmann, Aleñá, S. Roberto, F. De Jong, Vidal, Junior dhe Ansu Fati.

Nëse Leo Messi fillon, do të jetë për herë të parë këtë sezon, dhe hera e 400-të që ai e ka bërë këtë në La Liga, një moment historik të cilin vetëm Donato, e ka arritur ndonjëherë më parë. Argjentinasi ka shënuar ose asistuar në gjashtë takimet e tij të fundit me Villarreal.

Opozita

Villarreal, i cili ka munguar në vetëm dy sezone të futbollit të fluturimit të lartë që nga momenti i promovimit në La Liga për herë të parë në 1998, kaloi pjesën më të madhe të sezonit të kaluar në zonën e lëshimit, por përfundimisht grumbulloi rrugën për të dalë dhe përfundoi në vendin e 14-të, përcjellë Barcelona.al

Pasi zunë vetëm dy pikë nga tre daljet e tyre të para, Villareal kanë fituar dy ndeshjet e tyre të fundit (3-0 në Leganés dhe 2-0 në shtëpi ndaj Real Valladolid).

Blerjet e reja në skuadër këtë sezon përfshijnë Raúl Albiol (përsëri në Spanjë pas gjashtë sezoneve me Napoli), Moi Gómez (mbërriti nga Sporting Gijón dhe me dy gola të ligës në llogarinë e tij tashmë) dhe Javier Ontiveros (nga Malaga) .

Shënuesi më i mirë i tyre këtë sezon është ish-lojtari i Espanyol Gerard Moreno me pesë, duke e vendosur atë të dytin në tabelën Pichichi pas Karim Benzema.

Ndeshjet mes dy ekipeve

Që prej fitores 2-1 në Camp Nou në 2008, Villarreal tani ka kaluar 22 lojëra në ligë dhe kupa pa e mposhtur Barçën as në shtëpi, as jashtë. Kjo ndeshje kishte prodhuar disa fitore të mëdha për katalanasit ndër vite (përfshirë 5-0 në 2011, 4-1 në 2017 dhe 5-1 në 2018).

Sezonin e kaluar, Barça fitoi 2-0 në Camp Nou (golat e shënuar nga Gerard Piqué dhe Aleñà), ndërsa ndeshja në Estadio de la Cerámica ishte një barazim emocionues 4-4. Villarreal erdhi nga 2-0 poshtë për të udhëhequr 4-2, dhe pastaj Luis Suárez dhe Leo Messi të dy shënuan në kohën e dëmtimit për të rrëmbyer një pikë dramatike , përcjellë Barcelona.al

Statistikat më të mira

Forma e Barça mund të mos ketë qenë ajo që do të prisnim, por në shtëpi skuadra ka shkuar nëntë ndeshje të drejtpërdrejta në La Liga duke fituar të tre pikët çdo herë, duke përfshirë fitoren kundër Betis dhe Valencia.

Çfarë thotë Ernesto Valverde?

“Ne gjithmonë e kemi të vështirë të luajmë kundër Villarreal dhe ata kanë filluar në një fillim të mirë pas vështirësive të vitit të kaluar. Lojtarët e tyre të shpejtë në sulm mund të na testojnë me të vërtetë, por ata kanë edhe mesfushorë të mirë, si Cazorla.”

Pamja e opozitës

Javier Calleja, një ish mesfushor i Villarreal, ka qenë në krye të klubit që nga viti 2017, megjithëse u shkarkua në mes të sezonit të kaluar dhe u emërua përsëri një muaj më vonë.

“Ne do të shkojmë në Barcelona me kokat tona të mbajtura lart”, tha ai pasi fitoi Valladolid gjatë fundjavës. “Ideja jonë është të nxjerrim diçka pozitive nga loja.”/Barcelona.al/

Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
Postimi injorues i kombëtares së Portugalisë në momentin që Messi fitoi çmimin ‘The Best’

Postimi injorues i kombëtares së Portugalisë në momentin që Messi fitoi çmimin ‘The Best’

barca villareal sonte

Trajneri i Villarreal paralajmëron se do t’a ‘lëndojnë’ Barcelonën!