in

17 arsyet se përse Messi e fitoi çmimin ‘The Best’ nga FIFA

Loading...

Lionel Messi është shpallur lojtari më i mirë i vitit nga FIFA në mbrëmjen që u zhvillua në Milano të Italisë.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë arriti ta mposhte konkurrencën me Virgil Van Dijkun e Liverpoolit dhe Cristiano Ronaldos së Juvetusit.

17 arsyet që tregojnë se përse 34-vjeçari e meritoi ta fitonte çmimin e lojtarit të vitit nga shtëpia e futbollit botëror:

1.Fitoi titullin e La Ligës dhe Superkupën e Spanjës

Pasi fitoi dy tituj të tjerë sezonin e kaluar, Messi tani ka gjithsej 34 tituj, duke e vendosur atë të vetëm në krye të historisë me Barçën.

2.Golashënuesi më i mirë në La Liga

Messi shënoi 36 gola në 34 paraqitjet në ligë sezonin e kaluar për të udhëhequr Barçën në kampionatin e tyre të 26-të të La Ligës, dhe fitoi për të tretën herë me radhë Pichichin dhe të gjashtin në karrierën e tij.

3.Fitues i Këpucës së Artë

Jo vetëm që Messi fitoi trofeun Pichichi, ai gjithashtu fitoi Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë në Evropë për sezonin e tretë me radhë dhe të gjashtin në përgjithësi.

4.Golashënuesi më i mirë në Ligën e Kampionëve

Messi shënoi 12 gola në vetëm 10 ndeshje, duke e bërë për herë të gjashtë në karrierën e tij.

5.Goli i 600-të te Barça

Messi jo vetëm që arriti një moment historik pothuajse të paprekshëm, por ai zgjati edhe rekordin e tij të të gjitha kohërave për shënimin e golave ​​me klubin.

6.Më së shumti gola të shënuar nga gjuajtjet e lira në Evropë

Leo Messi shënoi gjashtë gola nga gjuajtja e lirë në sezonin 2018-19, më shumë se çdo lojtar tjetër në ligat kryesore si të Spanjës, Francës, Italisë, Gjermanisë dhe Anglisë. Totali shkon në tetë gola nëse llogaritni dy golat e goditjes së drejtpërdrejtë të Messit të shënuar në Ligën e Kampionëve.

7.Goli i 400-të në La Liga

Jo vetëm kaq, Messi u bë lojtari i parë që arriti ndonjëherë të shënojë 400 gola në kategorinë e parë spanjolle.

8. +50 gola për herë të gjashtë në karrierë

Në të gjitha garat, Messi shënoi 51 gola në 50 ndeshje , duke arritur këtë gjë për herë të gjashtë. Ndarja: 36 në La Liga; 12 në Ligën e Kampionëve; 3 në Copa del Rey.

mesi stats

9.Vendos rekord për më së shumti fitore në historinë e La Liga

Messi tejkaloi rekordin e fitoreve të ish-portierit të Real Madridit, Iker Casillas për t’u bërë lideri i të gjitha kohërave në.

10.Vendos rekord për më së shumti fitore në historinë e Barçës

Messi kaloi Xavi dhe mori fitoren e tij të 477-të në të gjitha garat, më së shumti në historinë e klubit, me një performancë të shkëlqyeshme – përfshirë hat-trikun! – në përballjen kundër Real Betisit.

11.Vendosni rekordi te Barça për më së shumti titujt të fituar të La Ligës

Titulli i 10-të në karrierën e Messit në La Liga është më më së shumti në historinë e klubit  dhe e lë atë mbrapa vetëm dy tituj pasë Francisco Gento (Real Madrid, 1953-1971) 12-të më së shumti në të gjitha kohërat.

messi stats2

12.Asistuesi më i mirë në La Liga

Përveçse se ishte golashënuesi më i mirë i ligës, Messi gjithashtu drejtoi garën në asistime me 13, duke e bërë atë asistuesin më të mirë në La Liga me Pablo Sarabia të Sevilla.

13.Medalja e bronztë në Kupën e Amerikës

Messi e çoi  Argjentinën në gjysmëfinalen e Kupën e Amerikës, ku ata humbën nga Brazil, përpara se të fitonin ndeshjen e vendit të tretë kundër Kilit.

14.+20 në 11 sezone radhazi në La Liga

Messi është lojtari i vetëm që ka arritur ndonjëherë ato shifra. Ai tani ka tejkaluar 20 gola çdo sezon të vetëm që nga 2008-09.

15.+50 të shënuar në Kupën e Mvretit

Tre golat e Messit të shënuar në Kupën e Mbretit në sezonin e kaluar e çuan në 51 në përgjithësi, i dyti në historinë e klubit, pas vetëm Josep Samitier (1919-1932), i cili mban rekordin me 64.

16. +50 hat-trike

Tre golat e Messit në Sevilla sezonin e kaluar i dhanë atij hat-trikun e 50-të: 44 për Barçan dhe gjashtë për Kombëtaren e Argjentinës.

17. Lojtari i parë që shënoi në gjashtë finale të ndryshme të Kupën e Mbretit

Goli i Messit kundër Valencias e vendosi atë në një ligë në vete, megjithëse finalja e sezonit të kaluar në Kupën e Mbretit ishte e para në të cilën një gol i Messit nuk u shoqërua me një fitore të Barçës. 


Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
Votat e të gjithë lojtarëve për çmimin ‘The Best’ që e fitoi Messi

Votat e të gjithë lojtarëve për çmimin ‘The Best’ që e fitoi Messi

Rezultatet e votimit për çmimin “Lojtari më i mirë nga FIFA”0

Rezultatet e votimit për çmimin “Lojtari më i mirë nga FIFA”