in

Detajet nga transferimi i Antoine Griezmann

griezman kontrat
Loading...

Barcelona ka paguar klauzolën e blerjes prej 120 milionë eurosh për lirimin e Antoine Griezmann nga Atlético Madrid.

Lojtari do të nënshkruajë një kontratë me klubin e tij të ri për pesë sezonet e ardhshme, deri në 30 qershor 2024, me një klauzolë prej 800 milionë euro.

Barcelona së shpejti do të publikojë orarin e plotë për prezantimin e Antoine Griezmann si një anëtar i ri i ekipit të parë të Barçës, transmeton Barcelona.al

Griezmann, një yll për sulmin e Barcelonës

I lindur më 21 mars 1991 në Mâcon të Francës, Antoine Griezmann është një nga lojtarët më të mirë në botë. Sulmuesi vjen te Barça pasi u konsolidua si një nga futbollistët më të mirë në La Liga.

Në një kohë të hershme nga klubi Basque Real Sociedad, ai u nis për në San Sebastián në vitin 2005 në moshën 14-vjeçare, pasi filloi karrierën e tij me ekipin lokal Charnay-lès-Mâcon. Në Doností ai bëri debutimin e parë në ekip në moshën 18 vjeçare në vitin 2009.

Griezmann ishte një nga figurat kryesore në kthimin në Divizionin e Parë të Real Sociedad, një magji në Divizionin e Dytë. Në vendin e Baske ai ka luajtur 202 ndeshje, duke shënuar 52 gola. Shfaqjet e jashtëzakonshme të francezit çuan në një transferim prej 30 milionë eurosh në Atlético në verën e vitit 2014.

Hyrja e elitës së futbollit botëror

Në Madrid, përparimi i Griezmann e bëri atë të konsiderohej si një nga lojtarët më të mirë në botë. Sulmuesi ishte pjesë e skuadrës që u renditën në Ligën e Kampionëve në 2016, një vit në të cilin ai përfundoi gjithashtu në mesin e tre lojtarëve për betejën për Topin e Artë.

Në fakt, ai ishte ylli i skuadrës franceze që arriti në finalen e Kampionatit Europian 2016 në Francë, ku ai fitoi “Golden Boot” si golashënuesi më i mirë (gjashtë gola). Ai ishte gjithashtu i shquar për Kupën e Botës në Kupën e Botës në 2018 në Rusi, ku ai ishte MVP i finales kundër Kroacisë.

Francezi mund të luajë kudo në pjesën e parë edhe pse pozicioni i tij i zakonshëm është në krahun e majtë. Griezmann është një lojtar shumë i lëvizshëm i cili mund të shënojë dhe gjithashtu të krijojë gola. Ai është gjithashtu shumë i shpejtë në kundërsulm dhe i rrezikshëm me gjuajtet e tij nga largësia.

Me ardhjen e tij në FC Barcelona, ​​francezi bën një tjetër hap përpara në karrierën e tij me qëllim të konsolidimit të vendit të tij si një nga lojtarët më të mirë në botë. /barcelona.al/

Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
formacioni bg

Tri formacionet e mundshme të Barcelonës me “sulmin më të madh të të gjitha kohërave”

formacionet

Formacionet e mundshme të gjigantëve evropian pas transferimeve të verës