Gjithçka që duhet të dini për ndeshjen Barça – Betis

Mësoni në lidhje me kundërshtarët e dytë për Blaugrana në fushatën e ligës 2019/20

Barca betis
Loading...

Konkurrenca e ligës kthehet në Camp Nou. Sonte, e diel, 25 Gusht, Barça do të ndeshet me Betisin. Ekipi i Ernesto Valverde do të kërkojë të tre pikët kundër një skuadre që ka në radhët e tyre disa ish-lojtarë të Barçës. Më poshtë është gjithçka që ju duhet të dini rreth lojës, përcjellë Barcelona.al

Ndeshja e parë, 87 vjet më parë

Hera e parë që të dy skuadrat u ndeshën me njëra-tjetrën në një ndeshje lige ishte në vitin 1932/33 në Patronazhin e Punëtorëve, stadiumi i Real Betis. Loja e luajtur në ditën e Krishtëlindjes, përfundoi me një fitore 2-1 ndaj nikoqirëve. Arocha ishte golashënuesi i parë për Barçën kundër Betisit në garën zyrtare.

Ndeshja e 107-të ndërmjet Barça-Betis në ligë

Barça ka luajtur gjithsej 106 ndeshje të Ligës kundër Betis në garën zyrtare. Nga këto përplasje, Barça ka 64 fitore, 21 barazime dhe 21 humbje, me 245 gola të shënuar dhe 114 të pranuar.

Messi, golashënuesi më i mirë kundër ‘verdiblancos’

Duke llogaritur vetëm golat në ligë, Leo Messi është lojtari që ka shënuar më shumë kundër Betisit. Sulmuesi i Barçës ka 19 gola në 19 ndeshje të ligës, dhe disa prej tyre, si sezoni i kaluar në Benito Villamarín, ia vlen të kujtohen.

Në cilën lojë shënoi Barça më shumë gola?

Gjashtë gola janë shuma më e lartë që Barça ka shënuar kundër Betis në një ndeshje zyrtare, dhe ata e kanë arritur atë në katër raste. Në 1958/59 (0-6 në kupë), 59/60 (6-0 në ligë), 61/62 (6-1 në ligë) dhe 2016/17 (6-2 në ligë), përcjellë barcelona.al

barcha betis

Kur ka pranuar më shumë gola?

Sezoni 1933/34 (4-0 në kupë), 1967/68 (4-3 në ligë) dhe 2018/19 (3-4 në ligë) ishin sezonet kur FC Barcelona pranoi më shumë gola kundër Andalusians.

Ata që kanë luajtur për të dy skuadrat

Cristian Tello, Marc Bartra dhe Kaptoum, janë një shembull i lojtarëve që kanë veshur ngjyrat e të dy klubeve. Për më tepër, traineri aktual i Real Betis, Joan Francesc Ferrer ‘Rubi’, ishte pjesë e ekipit teknik te Barça në sezonin 2013/14. Tek Barça, gjejmë ish-Betico Junior Firpo, i cili vitin e kaluar luajti një ndeshje të shkëlqyeshme në Camp Nou për kundërshtarët e së Dielës.

Një Betis i përtrirë

Këtë sezon të ri e ka parë Rubi të bashkohet me Betisin si trajnerin e tyre të ri, duke zëvendësuar Quique Setién. Së bashku me emërimin e tij, kanë ardhur edhe lojtarë të rinj, si Álex Moreno, Borja Iglesias, Fekir, Juanmi, Pedraza dhe Dani Martin.

Tetë hapësit e fundit të ligës në Camp Nou

Barça ka arritur të fitojë të gjithë tetë hapësit e sezonit të tyre në garën vendase në Camp Nou gjatë tetë viteve të fundit. Uditërisht, dy nga këto fitore kanë qenë kundër Betis, në sezonin 2016/17 (6-2) dhe në 2017/18 (2-0)./barcelona.al/

Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
Barcelona dëshiron yllin e Juventusit, Rodrigo Bentancur

Barcelona dëshiron yllin e Juventusit, Rodrigo Bentancur

barca betis formacionet

Barcelona me shumë mungesa kërkon fitoren ndaj Betisit, formacionet zyrtare