Votat që morën treshja finaliste: Van Dijk i la pas me qindra vota dy legjendat e futbollit
in

Votat që morën treshja finaliste: Van Dijk i la pas me qindra vota dy legjendat e futbollit

Loading...

Mbrojtësi i Liverpoolit, Virgil van Dijk është zgjedhur Lojtar i Vitit nga UEFA për sezon 2018/19.

Holandezi fitoi në konkurrencë me tri herë fituesin e këtij çmimi Cristiano Ronaldon dhe dy herë fituesin Lionel Messin.

Qendërmbrojtësi 28-vjeçar e mori trofeun në Monako gjatë shortit të fazës së grupeve në Ligën e  Kampionëve.

Juria përbëhej nga 80 trajnerët e klubeve që morën pjesë në fazat e grupeve të Ligës së Kampionëve 2018/19 UEFA (32) dhe UEFA Ligës së Evropës (48).

Me ta votuan së bashku edhe 55 gazetarë të zgjedhur nga (ESM), një nga secila prej shoqatave anëtare të UEFA-s.

Anëtarët e jurisë zgjodhën tre lojtarët e tyre të parë, duke in notuar me pesë pikë, tri dhe një.

Trajnerët nuk u lejuan të votojnë për lojtarët nga ekipi i tyre.

Në fund Virgil van Dijk  mori 305 pikë, pothuajse 100 pikë më shumë se Lionel Messi (207 pikë). Cristiano Ronaldo mori vetëm 74 pikë.

Top 10 më të votuarit

1 Virgil van Dijk (Liverpool & Holandë) – 305 pikë

2 Lionel Messi (Barcelona dhe Argjentinë) – 207 pikë

3 Cristiano Ronaldo (Juventus & Portugali) – 74 pikë

5 Sadio Mané (Liverpool & Senegal) – 51 pikë

6 Mohamed Salah (Liverpool & Egjipt) – 49 pikë

7 Eden Hazard (Chelsea / Real Madrid & Belgjikë) – 38 pikë

8 = Matthijs de Ligt (Ajax / Juventus & Holandë) – 27 pikë

8 = Frenkie de Jong (Ajax / Barcelona dhe Holandë) – 27 pikë

10 Raheem Sterling (Manchester City & Angli) – 12 pikë

Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
vandijk

Virgil Van Dijk është zgjedhur lojtari më i mirë në Evropë për serzonin 2018/19

Sneijder parashikon dy favoritët kryesorë për Ligën e Kampionëve, analizon edhe Interin

Sneijder parashikon dy favoritët kryesorë për Ligën e Kampionëve, analizon edhe Interin