in

Zyrtare: Luis Suarez nënshkruan me Atletico Madridin

Zyrtare: Luis Suarez nënshkruan me Atletico Madridin
Loading...

FC Barcelona dhe Atlético Madrid kanë arritur marrëveshje për transferimin e sulmuesit Luis Suarez.

Kanë qenë të dyja klubet që kanë konfirmuar marrëveshjen, e që do t’i kushtojë Atletico Madridit vetëm 6 milionë euro.

“FC Barcelona dëshiron të shprehë publikisht mirënjohjen për Luis Suárezin, për angazhimin dhe përkushtimin e tij dhe i uron të gjitha të mirat për të ardhmen”, thuhet në njoftimin e klubit.

Luis Suarez ka fituar 13 tituj në gjashtë sezone me Barcelonën prej tyre: La Liga: 4,  Liga e Kampionëve: 1,  Copa del Rey: 4, Kupa Botërore e Klubeve: 1,  Superkupë Evropiane: 1,  Superkupë e Spanjës: 2.

Ai u bashkua me klubin blaugrana në verën e 2014 dhe bëri debutimin e tij kundër Real Madridit.

Suarez shënoi golin e tij të parë me Barcelonën në një fitore 4-0 në Ligën e Kampionëve ndaj APOEL , ndërsa golin e tij të parë në La Liga e shënoi kundër Cordobas në dhjetor.

Në gjashtë sezone si blaugrana, sulmuesi uruguaian shënoi 198 gola. Goli më i rëndësishëm te Barcelona ishte ai ndaj Juventusit në finalen e Ligës së Kampionëve.

Në vitin e tij të dytë në klub, sezoni 2015/16, ai fitoi “Këpucën e Artë” si golashënuesi më i mirë i Evropës, duke shënuar 40 gola në La Liga dhe 59 në total.

Ai po largohet nga Barcelona pasi kontribuoi 198 gola në 283 ndeshje, duke e bërë atë golashënuesin e tretë më të mirë në historinë e Barça,ndërsa ka kontribuar edhe me 97 asistime.

Loading...

Si do ta vlerësoni këtë lajm?

Komentet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Po ngarkohet...

0
Me lot në sy, Suarez përshëndetet me Barcelonën – niset për te Atletico Madridi

Me lot në sy, Luis Suarez përshëndetet me Barcelonën – niset për te Atletico Madridi

Zyrtare: Semedo kalon te Wolves

Zyrtare: Semedo kalon te Wolves